Z histórie klubu

V roku 1964 prví nadšenci raketového modelárstva z radov dôstojníkov a technikov pracujúcich vo vtedajších ADAMOVSKÝCH STROJÁRŇACH závod Dubnica nad Váhom (dnešné ZVS holding a.s.), absolvovali prvý kurz inštruktorov raketového modelárstva a založili RAKETOMODELÁRSKY KLUB - DUBNICA nad Váhom. Medzi zakladajúcich členov patrili - Ing.Miroslav Drbal, Ing.Bohumil Pazour, Ing.Milan Jelínek, Ing.Miroslav Horáček, Václav Richter a Ondrej Ziman.

VÝVOJ A VÝROBA RAKETOVÝCH MOTORČEKOV
Vznik a rozvoj klubu bol vďaka pochopeniu vedenia závodu, menovite riaditeľa závodu Ing.Pavla Ďuriša a technického námestníka Ing.Miroslava Ričku, neoddeliteľne spätý s vývojom a výrobou nízkotlakých raketových motorčekov prevzatých z MVSS Pardubice. Vysoký výskyt nedostatkov motorčekov vyrobených podľa pôvodnej technickej dokumentácie si vyžiadal nové konštrukčné a technologické riešenia. Úlohy sa ujala Odborná skupina RMK (Ing.Jelínek, Ing.Staško, O.Ziman, Ing.Drbal., Ing.Pazour, Ing.Horáček) v úzkej spolupráci s realizačným týmom výrobného závodu.
Funkčnosť a spoľahlivosť novovyvinutého raketového motorčeka typu „RM“ bola overená reprezentantmi vtedajšej ČSSR na medzinárodnej súťaži v poľskom KRAKOVE v apríli 1965. Dosiahnuté výsledky potvrdili jeho kvalitu na medzinárodnej úrovni a bolo rozhodnuté o zahájení sériovej výroby. A tak vďaka všetkým menovaným aj nemenovaným členom klubu mohol výrobca Adamovské strojárne, závod Dubnica nad Váhom v odbornom časopise „MODELÁŘ č.7/1965“ oznámiť, že sériovo vyrába a dodáva raketový motorček typu „RM - 2,5/5 a príp. RM - 2,5/3 s vonkajším priemerom 22,5 mm.
Odborná skupina RMK úspešne taktiež vyriešila - vývoj a výrobu prístrojov na meranie dosahovaných výšok modelov tzv. „VACHUDOMERY“. Navrhovaná metodika „merania a vyhodnocovania výšok“ bola úspešne overená na I. Majstrovstvách ČSSR na letisku BRNO - Medlánky - meranie zabezpečovala „meracia skupina“ nášho RMK.
So stavbou väčších a náročnejších modelov, makiet a raketoplánov, boli postupne vyvíjané a sériovo vyrábané raketové motorčeky typu RM o celkovom impulze – 5 a 10 Ns. Na druhej strane miniaturizácia modelov a snaha o zvýšenie dosahovaných súťažných výkonov si vyžiadali vývoj a výrobu raketových motorčekov typu „MINI - MM“ o celkovom impulze - 1,25; 2,5 a 5,0 Ns.
Odborná skupina pri RMK, ktorá vznikla v roku 1965, postupne menila svoje zloženie a k „nestorom“ skupiny Ing.Jelínkovi, Ing.Staškovi a O.Zimanovi sa pripojili – J. Pristač, A. Páleník, Ing.A. Troch a Ing.R. Švancár. Od roku 1966 až do roku 1990 sa odborná skupina zamerala predovšetkým na vývoj a výrobu „špeciálnych“ raketových motorčekov pre reprezentačné družstvá Československa - na Majstrovstvá sveta, Majstrovstvá Európy a medzinárodné súťaže. Jednalo sa prakticky o „manufaktúrnu“ výrobu v obmedzenom množstve. Okrem špeciálnych raketových motorčekov typov triedy 1/2A, A, B, C, D, E v širokej škále parametrov o celkovom impulze od 1,25 do 40 Ns boli vyvinuté:
- plastická zápalnica - typ DJ
- minipalníky - typ PRSK
- rôzne druhy zážihových a oneskorovacích zloží pre motorčeky.

V januári 1991 bola ukončená činnosť „odbornej skupiny“ pri RMK a ďalší „vývoj a výroba“ špeciálneho modelárskeho materiálu je od roku 1991 zabezpečovaná v obmedzenom rozsahu firmou VYMOPO (vedenou Ing.Staškom). Vďaka svojmu „zanieteniu“ dokážu aj v sťažených podmienkach naďalej každoročne zabezpečiť vrcholové súťaže vysokovýkonnými raketovými motorčekmi. O ich kvalite hovoria jednoznačne úspechy na medzinárodných súťažiach dosahované reprezentantmi SR ako aj členmi nášho klubu.
Sériová výroba raketových motorčekov typov „RM“ a „MM“ bola v ZVS a.s. Dubnica n.V. ukončená v roku 1993.

Výroba motorčekov firmou VYMOPO skončila dňom 31.12.2008.

 

KRÚŽKOVÁ ČINNOSŤ
Ťažisko činnosti klubu bolo už od počiatku vo výchove mládeže. Krúžky mládeže, vedené členmi klubu, pracovali pod záštitou RMK v DPaM v Dubnici nad Váhom, Novej Dubnici, Ilave a v SMT Nová Dubnica. Prešli nimi stovky detí z okolia. Vo vedení krúžkov mládeže sa postupne vystriedali Ing.Pazour, Ing.Drbal, O. Ziman, Ing.L. Bohunický, S. Marek, J. Matocha, V.Matocha, Ing.Buraj, D.Matuška, J.Drobný, Ing.Ľ.Baur ako aj viacero juniorov vo funkcii „asistentov“ vedúcich krúžkov. Za ich obetavú prácu pri výchove raketových modelárov od žiakov až po seniorov, od začiatočníkov až po úspešných reprezentantov republiky na medzinárodných súťažiach, majstrovstvách Európy a Sveta im patrí osobitné poďakovanie. Klub „dospelých“ pracoval od začiatku 70-tych rokov v priestoroch slobodárne ZVS v Novej Dubnici až do r.1995, kedy sme sa presťahovali do priestorov Domu brannosti v Dubnici n.V. Po spoločenských zmenách v r.1989 boli postupne zrušené Stanice mladých technikov, DPaM, Dom brannosti v Dubnici n.V a v Novej Dubnici. Klub sa dostal do priestorových problémov, čo malo za následok prudký pokles až zastavenie krúžkovej činnosti s deťmi do 15 rokov. V r.1999 -2007 pracovali krúžky žiakov len v stiesnených priestoroch klubu v budove Automotoklubu-Karting Dubnica n.V. Vďaka obetavej práci  vedúcich krúžku P.Matušku a Ing.K.Ťupeka sa za pomoci ostatných „lietajúcich“ členov klubu darí udržať záujem najmladšej generácie o raketové modelárstvo v Dubnici. Aj keď vzhľadom na nedostatočné priestory sme pracovali len so silne obmedzeným počtom detí dosahli vynikajúce výsledky a presadili sa aj v technicky najnáročnejších kategóriách makiet S5B, S7 a  RC raketoplánov S8D. V r.2007 sa podarilo v spolupráci s mestom presťahovať do nových, plne vyhovujúcich priestorov.

 

ORGANIZOVANIE SÚŤAŽÍ
Už od počiatku činnosti klubu vznikol silný organizačný tím Ing.Horáček, Ing.Drbal., Ing.Pazour, A.Páleník, O.Ziman, ktorý dokázal pravidelne usporiadať medzinárodné súťaže na tak vysokej úrovni, že Dubnica sa stala pojmom v raketomodelárskom športe. Tento tím sa postupne dopĺňal o ďalších z radov členov klubu ako i priaznivcov raketového modelárstva podľa náročnosti usporiadanej súťaže. Organizačne najnáročnejšou akciou bolo usporiadanie „ II.MAJSTROVSTIEV SVETA KOZMICKÝCH MODELOV“ z príležitosti 10.výročia vzniku raketového modelárstva v Československu a taktiež vzniku nášho klubu. Radi pripomenieme aspoň tých najaktívnejších: Ing.M.Rička, Ing.P.Ďuriš, J.Hegyi, J.Turčan, V.Mazák.,Ing.M.Jelínek, Ing.J.Staško, D.Herda.

1964 -Prvá „VEREJNÁ SÚŤAŽ“ v kategórii - raketa streamer.
1965 -DUBNICKÝ MÁJ na letisku Slávnica, za účasti pretekárov z Poľska, Bulharska a ČSSR.
1966 - DUBNICKÝ MÁJ II.ročník za účasti pretekárov z USA, Poľska, NDR, Maďarska, Bulharska a ČSSR.
1967 - DUBNICKÝ MÁJ III. ročník medzinárodnej súťaže za účasti pretekárov z Juhoslávie a ČSSR.
1968 - DUBNICKÝ MÁJ IV. ročník medzinárodnej súťaže za účasti pretekárov z USA, Juhoslávie a ČSSR.
1969 - DUBNICKÝ MÁJ V. ročník medzinárodnej súťaže za účasti pretekárov z Bulharska, Rumunska,Juhoslávie a ČSSR.
1970 - DUBNICKÝ MÁJ VI. ročník medzinárodnej súťaže za účasti pretekárov z Poľska, Bulharska, Rumunska a ČSSR.
1971 - DUBNICKÝ MÁJ VII. ročník medzinárodnej súťaže ako I. EURÓPSKE KRITÉRIUM premakety za účasti pretekárov z Juhoslávie, Bulharska, Rumunska, Poľska a ČSSR. Zároveň toto kritérium bolo FAI uznané ako I. MAJSTROVSTVÁ EURÓPY raketových modelárov.
1972 - DUBNICKÝ MÁJ VIII. ročník medzinárodnej súťaže ako II. EURÓPSKE KRITÉRIUM za účastipretekárov Poľska, Rumunska, Bulharska, Juhoslávie a ČSSR. Toto kritérium bolo taktiež uznané ako II. MAJSTROVSTVÁ EURÓPY raketových modelárov.
1973 - DUBNICKÝ MÁJ IX. ročník medzinárodnej súťaže ako III. MAJSTROVSTVÁ EURÓPY za účasti Anglicka, Poľska, Bulharska, Rumunska, Juhoslávie a ČSSR.
1974 - II. MAJSTROVSTVÁ SVETA KOZMICKÝCH MODELOV za účasti reprezentantov USA,Kanady, Anglicka, Španielska, Bulharska, Poľska, Rumunska, Juhoslávie a ČSSR. Súťaž bola po športovej, organizačnej a spoločenskej stránke usporiadaná na vysokej úrovni a pochvalne sa o nej ešte dlhé roky vyjadrovali najvyšší funkcionári FAI.
1976 – DUBNICA‘76 medzinárodná súťaž za účasti pretekárov Španielska, Bulharska, Rumunska, Juhoslávie a ČSSR.
1978 – DUBNICA‘78 medzinárodná súťaž za účasti pretekárov Poľska, ZSSR, Bulharska, Juhoslávie a ČSSR.
1981 – DUBNICA‘81 medzinárodná súťaž ako EURÓPSKE KRITÉRIUM za účasti pretekárov Poľska, ZSSR,Bulharska, Juhoslávie, a ČSSR

Postupne z pracovných dôvodov odchádzali z Dubnice n.V. - Ing.Horáček, Ing.Drbal., Ing.Pazour a ďalší. Káder organizátorov medzinárodných súťaži sa natoľko zúžil, že v ďalších rokoch ich nebolo možné organizovať na tak vysokej športovej a organizačnej úrovni ako bol nastavený „dubnický“ štandard a tak sa posledná „dubnická“ medzinárodná súťaž konala v roku 1981. Okrem medzinárodných súťaží klub organizoval a spoluorganizoval každoročne niekoľko klubových, obvodných, krajských, nominačných a domácich verejných súťaží. Už vyššie spomínaný pokles krúžkovej činnosti po r.1989, spolu s narastajúcou finančnou náročnosťou materiálu a faktickým zastavením akýchkoľvek príjmov do klubovej pokladne sa nevyhnutne premietol aj na organizačnej činnosti. Na tradíciu prípravy kvalitných medzinárodných dubnických súťaží sme od r.1993 nadviazali organizovaním súťaží na najvyššej domácej úrovni. Prípravný tím súťaží okolo A.Páleníka a O.Zimana postupne posilňovali ďalší ako Ing.Ľ.Kršák, D.Matuška, M.Dvorská, Ľ.Klimáčková, O.Švančarová, Ing.L.Bohunický, I.Jelínek, J.Bezdeda, J.Baur, Ing.Š.Buraj, Ing.K.Ťupek, Z.Križan a ďalší. Vďaka priazni a aktívnej pomoci Ing.Solavu a Ing.Tomšu sa od r.1998 znovu môžeme oprieť o podporu „materského“ podniku ZVS holding a.s. Dubnica n.V.
 

1993 - I. MAJSTROVSTVÁ SR raketových modelárov.
1994 - DUBNICKÝ MÁJ ’94 verejná súťaž raketových modelárov.
1995 - III.MAJSTROVSTVÁ SR raketových modelárov.
1996 - II. NOMINAČNÁ SÚŤAŽ verejná súťaž raketových modelárov.
1997 - III. NOMINAČNÁ SÚŤAŽ verejná súťaž raketových modelárov.
1998 - VI. MAJSTROVSTVÁ SR vo „výškových“ kategóriách a „maketách“ a Majstrovstvá SR- žiakov.
2003 - DUBNICKÝ MÁJ - 2003 ako NOMINAČNÁ SÚŤAŽ - RM“ a krajská súťaž
2004 - 40.výročie RMK
2005 - DUBNICKÝ MÁJ - 2005 ako NOMINAČNÁ SÚŤAŽ - RM“ a krajská súťaž
2006 - DUBNICKÝ MÁJ - 2006 ako NOMINAČNÁ SÚŤAŽ - RM“ a krajská súťaž
2007 - DUBNICKÝ MÁJ - 2007 ako XV. MAJSTROVSTVÁ SR vo „výškových“ kategóriách a „maketách“
2008 - DUBNICKÝ MÁJ - 2008 ako XVI. MAJSTROVSTVÁ SR - seriál
2009 - DUBNICKÝ MÁJ - 2009 ako XVII. MAJSTROVSTVÁ SR v kategóriách  S1A, S1B, S3A, S5B, S5C, S6A, S7, S8D, S8EP
2010 - DUBNICKÝ MÁJ - 2010 ako Svetový pohár CIAM-FAI v kategóriách  S4A, S6A, S9A, S7 a S8EP

Mimo organizácie súťaží v Dubnici členovia klubu pracovali ako športoví funkcionári na veľkom počte domácich a medzinárodných súťaží organizovaných v zahraničí a v realizačných tímoch národného reprezentačného družstva. Aj na tomto poli sme dosiahli medzinárodné uznanie. Za všetkých treba spomenúť hlavne Ing.M.Jelínka, nositeľa zlatého odznaku FAI, ktorý sa vypracoval na jedného najuznávanejších bodovačov. Bol aj členom subkomisie FAI, v ktorej dnes zastupuje SR  ing. Štefan Buraj, tréner juniorskej reprezentácie SR, načelník RMK, .

ŠPORTOVÉ ÚSPECHY
Majstri Československa 1965-1992:
1965 - Ing.Drbal M.
1966 - Ing.Jelínek M., Ing.Drbal M.
1967 - Ziman O.
1968 - Richter V.
1969 - Ing.Jelínek M., Mičko J.
1970 - Ing.Jelínek M dvojnásobný
1971 - Ulman R., Matocha J.
1972 - Ing.Bohunický, Jelínek I., Kršák Ľ.
1973 - Kršák Ľ., Jelínek I.
1975 - Ing.Jelínek M. dvojnásobný, Bezdeda J. trojnásobnýbný
1979 - Osvald Z.
1984 - Ing.Buraj Š.

Majstri Slovenska 1993-2009:
1993 - Matocha V. st. dvojnásobný.
1994 - Matocha V. st.
1995 - Ing.Baur Ľ.
1997 - Matocha V. st., Matocha V. ml., Baur S.
1998 - Baur S., Matocha V. ml., Kršák J, Matuška P
2000 - Matocha V. ml. dvojnásobný, Kršák J., Buraj P.
2002 - Buraj Š. ,Matuška P., Buraj P.
2003 - Buraj Š. ,Matuška M., Adamčík M.
2004 - Ing.Buraj Š., Buraj P., Matuška P.dvojnásobný, Matuška M., Adamčík M.

Zlatá medaila FAI: Ing.M.Jelínek
Majstri športu: Ing.M.Drbal, Ing.M.Jelínek, O.Ziman, P. Matuška

Zaslúžilý majster športu: Michal Žitňan


I. MAJSTROVSTVÁ SVETA - Juhoslávia 1972

Ing.Jelínek M. - reprezentant ČSSR.

II. MAJSTROVSTVÁ SVETA - Dubnica 1974

Ing.Jelínek M. - reprezentant ČSSR.


III. MAJSTROVSTVÁ SVETA - Bulharsko 1978

Bezdeda J. - reprezentant ČSSR.

X. MAJSTROVSTVA SVETA - Poľsko 1994

Mičko J. 1.miesto - družstvo S8E
Ing.Baur Ľ. 2.miesto - družstvo S3A
Ing.Baur Ľ. 2.miesto - družstvo S5B.

MAJSTROVSTVÁ EURÓPY - L.Mikuláš 1995

Ing.Baur Ľ. - 1. miesto - družstvo S5B

XI. MAJSTROVSTVÁ SVETA - Slovinsko 1996

Baur S. 1.miesto - družstvo S7
Baur S. 3.miesto - družstvo S5B.

XIII. MAJSTROVSTVÁ SVETA -L.Mikuláš 2000

Matocha V. ml. 1. miesto S5B
Kršák J. 3. miesto S5B
Matocha V. ml. 1. miesto - družstvoS5B
Kršák J. 1. miesto - družstvo S5B
Matuška P. 1. miesto - družstvo S5B

MAJSTROVSTVÁ EURÓPY - Turecko 2001

Matuška P. 2. miesto - družstvo S5B

XIV. MAJSTROVSTVÁ SVETA – Česko 2002

Buraj P. 1. miesto - družstvo S4B
Buraj P. 2. miesto S4B
Matuška P. 3.miesto - družstvo S1A
Kršák J. 3.miesto - družstvo S1A
Buraj P. 3.miesto - družstvo S8D
Matuška P. 3.miesto - družstvo S8D
Matuška P. 3.miesto - družstvo S9A

MAJSTROVSTVÁ EURÓPY - Srbsko 2003

Matuška P. 3.miesto - družstvo S1B
Matuška P. 3.miesto - družstvo S7
Matuška P. 3.miesto S1B
Matuška P. 3.miesto S7
Buraj Š. ml. 3.miesto - družstvo S9B
Adamčík M. 1. miesto - družstvo S9A
Matuška M. 1. miesto - družstvo S9A


Od roku 1965 sa pretekári RMK DUBNICA nad Váhom v rámci „klubových“ stykov zúčastňovali medzinárodných súťaži v Poľsku, Bulharsku, Rumunsku, Juhoslávii a v Maďarsku, kde dosiahli rad úspechov. V mnohých hlavne klasických kategóriách posúvali technický aj technologický pokrok. Vytvorili viacero národných aj svetových rekordov. Stali sa držiteľmi majstrovskej triedy, boli ocenení titulmi Majstrov športu. Najúspešnejšími reprezentantmi klubu za uplynulých 40rokov sú:

Ing.Drbal M., Ing.Pazour B., Ing.Jelínek M., Ziman O., Ing.Horáček M., Richter V., Mogora M., Ulman R., Ulman J., Ulman Š., Bugoš J., Ing.Bohunický L., Jelínek I., Mičko J., Bezdeda J., Matocha V. st., Ing.Kršák Ľ., Baur J., Ing.Buraj Š., Osvald Z., Križan Z., Matuška D., Ing.Strapina O., Ing.Baur Ľ., Matocha J., Baur S., Kršák J., Matuška L., Ing.Buraj Š., Mičko J., Slávik J., Ing.Chlpáň J., Beláň M., Burajová A., Drobný J., Ing.Ťupek K., Matocha V.ml., Buraj Š., Matuška P., Buraj P

Z najmladšej generácie naväzujú na tradíciu naši juniori a žiaci:
Matuška M., Adamčík M., Černý M., Balážová P., Balážová M., Dudáš Ju., Dudáš Ja., Jankech T., Duraj M., Cesnek B., Potfaj M., Pandi V. Košút M., Šilarová A-M., Trokanová V., Greš A.